Kod İmzalama Sertifikaları

Kod İmzalama Nedir?


Kod imzalama, yazılımlara/uygulamalara dijital imza uygulama işlemidir ve dağıtım için CD tabanlı yazılımları ambalajlama işleminin sanal eşdeğerdir. Kod İmzalama, "imzalanmış" yazılımın meşru olduğunu, bilinen bir yazılım satıcısından geldiğini ve kod yayınlandıktan sonra müdahale edilmediğini yazılımı indiren kullanıcıya sağlar.

Kodu Neden İmzalamalıyım?

Bir perakende mağazadan yazılım satın alan müşteriler, ambalajlı bir paket alır ve yazılımı kimin yayınladığını ve pakete müdahale edilip edilmediğini veya açıldığını açıkça belirleyebilir. Bu nedenle, müşteri, yazılıma güvenip güvenmeyeceğini kolayca kararlaştırabilir. İnternetten yazılım indiren müşterilerin de benzer bir güvenceye ihtiyacı var. Kod İmzalama, bu güvenceyi sağlar ve Yazılımı internet üzerinden dağıtırken bir "sanal ambalajlama" görevi görür.

İmzasız Kod

adobe-air-warning1.png

İmzasız uygulamalar, endişe verici güvenlik uyarılarını son kullanıcılara gösterir, uygulamanın yayıncısının bilinmediğini bildirir ve onlara yalnızca güvendiği kaynaklardan uygulamaları yüklemelerini önerir.

Kod İmzalama Sertifikasıyla İmzalanan Kod

adobe-air-warning2.png

Dijital olarak imzalanmış uygulamalar, son kullanıcıların yalnızca güvenilir kaynaklardan indirme ile ilgili endişelerini hafifleterek, yükleme ekranında yayıncının adını belirgin bir şekilde görüntüler.